ORSÓFÉREG

A Toxocara canis, a kutya-orsóféreg lárvája a mérsékelt éghajlati övben nagyon gyakori megbetegedések okozója. Leggyakrabban a gyermekeketfertőzi meg, mivel a tipegő, óvodás gyermekek gyakran kerülnek kapcsolatba petével fertőzött földdel, szennyezett gyümölcsökkel, zöldségekkel. Nem könnyű a felismerése, mert hétköznapi tüneteket okoz: bőrkiütések, hasfájás, hányinger, hányás, étvágytalanság, levertség, fejfájás, figyelemzavar, a koncentráló-képesség hanyatlása, enyhe köhögés, láz is lehet. Mivel a lárvák a szervezetben vándorolnak, különféle szerveket képesek megbetegíteni, azokra jellemző klinikai tüneteket okozva.

Az orsóféreg fertőzésében különösen veszélyeztetettek a gyermekeken kívül a földön napozók és az olyan munkások, akik bőrükkel érintkeznek a fertőzött földdel. Epilepsziás rosszullétet provokálhatnak a lárvák, ha az agyban telepednek meg, és változatos pszichiátriai problémákat is kiválthatnak. A szembe vándorolva akár egyetlen lárva is súlyos szemtüneteket okozhat. Életet veszélyeztető betegségek okozója is lehet a bélféreg: például a lárva a vándorlása során a külső szívburkot, a mellhártyát is megfertőzheti, ahol fokozott folyadékképzést vált ki, s ez súlyos légzészavart vagy akár szívmegállást okozhat.
Igazán hatékony gyógyszerek nem állnak rendelkezésre a humán esetek gyógyítására. Itt tehát a legfontosabb a megelőzés: a háziállatokat rendszeresen féregteleníteni kell, kölyökkoruktól kezdve, a homokozókat tisztán kell tartani, használaton kívül letakarni, hogy nehogy kutya, macska oda piszkítson.
A kutya illetve macska vékonybelében élősködő felnőtt férgek mérete 5-15 cm. A nőstény férgek petéi a kutya, illetve a macska ürülékével a szabadba jutnak. A külvilágban 3-4 hét alatt fertőzőképes lárva alakul ki a petében. Ha egy másik kutya (vagy macska) elfogyasztja a fertőzőképes petéket, akkor a vékonybélben kiszabadulnak belőlük a lárvák. A lárvák áthatolnak a bélfalon, a szervezetben vándorolnak, majd egy részük visszajut a belekbe, ivaréretté válik és kezdődik elölről a peteürítés. A kutyák-macskák a már megfertőzött zsákmányállataikkal (egér, madár, stb.) is bekebelezhetik a lárvákat, a kiskutyák, kismacskák pedig igen gyakran a férges anyaállat tejével fertőződnek meg.
Ha egy kutya akár életében egyszer is fertőződött orsóféreggel,
élete végéig hordozza magában a fertőzöttséget. Ez úgy lehetséges, hogy az elfogyasztott petékből kialakuló lárvák átfúrják a bél falát, és a vérárammal az állat különféle szöveteibe vándorolnak. Egy részük a bélben kifejlett féreggé alakul, a lárvák másik része azonban a szövetekben betokozódik, és nyugalmi állapotba kerül. Azonban a vemhesség során az anyában végbemenő hormonális változások miatt a lárvák aktiválódnak , és a vérárammal a fejlődő magzatokba kerülnek, így a kölykök már fertőzötten születnek meg, és akár két hetes korukban ivarérett férgek alakulhatnak ki a bélrendszerükben, és akár 20-21 napos korukban már petéket üríthetnek. Emiatt fontos, hogy a kölyköket már két hetes korukban kezeljük féreghajtó szerrel, és a kezeléseket még néhány alkalommal, két hetes időközzel megismételjük . A bélben élő férgek ellen nagyon hatékonyak a különféle féreghajtó szerek, azonban a nyugvó lárvák elpusztítására nincs megfelelő módszer.

Magyarországon a lakosság 20-30 %-ában kimutatható, hogy valamikor átestek a fertőzésen!
Rendelet írja elő kedvenceink rendszeres féreghajtó kezelését!
Keressük fel állatorvosunkat, végeztessük és végezzük el az általa javasolt időszakonként a kezelést. Ne felejtsük el, hogy a kutyakölykök, kismacskák kezelését már nagyon korán, 2 hetes korban el kell kezdeni, majd 2 és 4 hét múlva megismételni. Vemhes és szoptató állatainkat a megfelelő, állatorvos által javasolt készítménnyel ugyancsak kezelni kell.

A kutya/macska akkor is lehet fertőzött, ha a bélsarában nem látunk férgeket!
A féregpeték a bélsárban beszáradva akár évekig fertőzőképesek maradhatnak!

Egy felmérés szerint a kezeletlen kutyák legalább egyharmada, a három hónaposnál fiatalabb kölyökkutyák pedig majdnem 100 százaléka fertőzött orsóféreggel! Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy kiskutya vásárlása vagy örökbefogadása esetén ne elégedjünk meg azzal, hogy a kölyök „oltva, féregtelenitve van ” ! Keressük fel az állatorvost és folytassuk a féregtelenítő kezeléseket!

Csak a
fővárosban naponta 40-60 tonnányi kutyaürülék (évente több mint húszezer tonna!) keletkezik, amelynek nagy része nem kerül be a szemétbe, hanem ottmarad a keletkezési helyén. A keletkezett kutyaürülék irdatlan mennyiségét, a járdák, parkok, zöldterületek állapotát figyelembe véve nem járunk messze az igazságtól, ha kimondjuk: gyakorlatilag Budapest egész talaját vékony rétegű kutyapiszok fedi, majdnem úgy, mintha mi magunk is egy ritkán takarított kutya kennelben élnénk. Ezt a féregpetéket is tartalmazó port kavarja fel a szél, ezt hozzuk fel lakásainkba a cipőnk talpán!

Ezért súlyos tévedés, hogy a kizárólag lakásban/kertben tartott állat nem fertőződhet!
A féregtelenítő szerek nem védenek meg az újabb fertőzéstől, csak a már a szervezetben lévő férgeket pusztítják el!
Felnőtt állatokat legalább negyedévente féregtelenítsünk, és pontosan tartsuk be az ismétlésre vonatkozó utasításokat!

 20160528_172011